Pravidla

Americký fotbal se u nás hraje na fotbalovém hřišti užším cca o 10m, podélně rozděleném na 12 stejných částí. Brankové tyče jsou prodlouženy do výšky a dole obandážovány - tvoří takzvaná háčka. Posledních 10 yardů (9m) před brankami jsou koncové zóny (touchdowny).

Postavení hráčůSoupeří spolu vždy dva týmy z nichž každý má na hřišti 11 hráčů. Tým, který má míč, útočí (ofense), druhá jedenáctka hráčů brání (defense). Každý tým musí mít útočnou i obrannou jedenáctku plus náhradníky, dohromady je to 30 - 50 hráčů. Ofense má 4 pokusy na překonání 10 yardů, buď hodem (pass) nebo během (running). Pokud se jí to podaří získává nové 4 pokusy. Pokud ne, ztrácí míč. Útočníci blokují obránce a dělají cestu spoluhráči s míčem. Po složení útočníka na zem nastupuje ofense z místa zastavení akce k dalšímu pokusu (down). Jednotlivý pokus útoku zpravidla končí složením hráče s míčem nebo nepovedeným passem dopředu. Hra se také přerušuje pokud hráč s míčem vyběhne ven z hřiště.

Před rozehráním musí být útok 1s v klidu a nesmí naznačovat start. Jeden ze zadních hráčů útoku smí být v pohybu v momentu rozehrání (motion). Na rozehrání má útok 25 sekund od uvedení míče do hry rozhodčím.

Hra je přerušena, když hráč s míčem vyběhne ze hřiště nebo se dotkne země jinou částí těla než chodidlem nebo dlaní.

Takto se postupuje až do touchdownu (6 bodů). Po touchdownu se potvrzuje ze 4 yardů před koncovou zónou kopem do „háčka“ (1 bod) nebo opět touchdownem (2 body). Je možné také skórovat kopnutím „šišky“ přímo ze hry do „háčka“ (3 body - fieldgoal). To se používá zejména při čtvrtém (posledním) pokusu na překonání deseti yardového pásma, pokud na předchozí pokusy mužstvo nepostoupilo a je-li blízko touchdownu.

Obrana může získat 2 body, složí-li útočníka v jeho vlastním touchdownu. Pokud se ofense nepodaří na čtvrtý pokus překonat 10 yardů, ztrácí míč a hra se obrací - jedenáctky se střídají (za útok obrana a naopak). Ke ztrátě míče může také dojít, když obránce zalehne vypadlý míč útoku na zemi (fumble) nebo chytí-li pass na útočníka rovnou ze vzduchu (interception).

Útočníci mohou blokovat defense hráče pouze zepředu a zboku, nesmí je držet (holding). Obráncům je povoleno zastavovat útočníky s míčem téměř jakkoliv. Výjimky jsou držení za helmu (facemask), podkopávání nohou a pokud míč letí vzduchem, nesmí do sebe protihráči bojující o míč vrážet vůbec.

Zápas píská nejméně 5 rozhodčích. Hra se při prohřešcích proti pravidlům hned nepřerušuje (kromě offside útoku), na přestupek upozorní rozhodčí hozením žlutého praporku. Jednotlivý hráč může být vyloučen ze hry do konce zápasu.

Ikona ZIP Stáhnout kompletní pravidla (soubor ZIP, 530kB)

Obecně není povoleno

blok zezadu, trvalý kontakt s hlavou soupeře, chycení mřížky, údery do hlavy, kopání, šlapání na soupeře, úder helmou, držení, pass interference (záměrný kontakt při chytání pasu), skákat na ležící hráče po ukončení hry, kontakt v autu, nadávky, úrážky, nesportovní chování, zdržování hry, vbíhání do soupeře, který se evidentně neúčastní hry, útok na hráče, který provádí kop (nebo drží míč při kopu).

Měření času

Hraje se na dvě poloviny, tedy 4 čtvrtiny. Jedna čtvrtina je dlouhá 15 minut (tzn. 4 x 15 minut). Každé mužstvo má v každé polovině tři minutové timeouty. Po ukončení 1. a 3. čtvrtiny se jen mění strany. Délka přestávky mezi poločasy je 20 minut. Herní čas přestává běžet při: vyměřování trestu, time outech, ošetřování hráče na hřišti, neúplné přihrávce dopředu, okamžiku varování 2 minuty před koncem poločasu, při dosažení bodů a po kopu, nebo pokud hráč s míčem vyběhne do autu.

Fauly

BránaForma trestu je posun místa rozehrání zpět o daný počet yardů.

 • Holding (držení): útočící hráč nesmí při blokování obránce držet, pouze může protihráče odrazit. Penalizace: 5 - 10 yardů
 • Clipping - útočící hráč nesmí obránce blokovat zezadu ani ho nesmí blokovat od pasu dolů, výjimkou je 5 yardová zóna od místa rozehrání. Penalizace: 10 yardů
 • Pass interference - cornerback se nesmí receivra dotknout, pokud je míč ve vzduchu. Nesmí bránit jeho běhu. Penalizace: 15 yardů
 • Offside (offense) - nikdo z týmu nesmí, pokud centr neprovede snap, překročit pomyslnou rozehrávající čáru. Penalizace: 5 yardů
 • Facemask - držení protihráče za mřížku helmy. Penalizace: 15 - 20 yardů
 • Personalfaul - atakování protihráče mimo hřiště, urážení rozhodčího apod. Penalizace: 15 - 20 yardů

Body

 • Touchdown - 6 b - Touchdown
 • Extra point (běh nebo pas) - 2 b - Potvrzení Touchdownu
 • Kop ze hry - 3 b - Složení útočícího hráče v jeho vlastní koncové zóně (touchdownu)

Kdo je kdo

 • QB - quarterback - řídí útok. Dostane míč od centra a rozehrává akce, hází přihrávky dopředu, může i sám běžet s míčem (musí mít: zkušenosti, nadhled, chytrost, rychlost).
 • FB - fullback - po předávce míče od quarterbacka má za úkol míč donést co nejdál dopředu (tvrdost, průraznost, rychlost).
 • TB - tailback - stejný jako fullback, ale rychlejší a víc kličkuje, fullbackmu často razí cestu soupeřovou obranou (hbitost, rychlost, tvrdost).
 • WR - wide receiver - často běhá na přihrávky dopředu (rychlost, schopnost oklamat obránce a spolehlivě chytit míč).
 • TE - tight end - blokuje jako lajnař a zároveň běhá na pasy dopředu (síla, tvrdost, šikovnost).
 • C, G, T - offense line - největší a nejsilnější blokaři, nesmí pustit nikoho na quarterbacka a snaží se vytvořit prostor pro runningbacky (rychlé nohy, tvrdost, velikost, síla, chytrost).
 • DT - defense tackle - má za úkol zastavit nebo narušit útočnou akci ve středu „lajny“ (tvrdost, síla, rychlost).
 • DE - defense end - má za úkol zastavit nebo narušit útočnou akci na okraji „lajny“ nebo najít QB (rychlost, tvrdost, síla).
 • LB - linebacker - zastavuje běhy, ale také musí pokrýt prostor proti pasům (orientace, rychlá reakce a rozhodování, rychlost, tvrdost).
 • CB - cornerback - pokrývá zónu hřiště nebo hráče proti pasům, ale musí umět zastavit i velkého fullbacka (rychlost, přehled, rychlost).
 • SS a FS - strong a free safety - poslední sled obrany proti pasům i běhům, musí být univerzální (rychlost, přehled, tvrdost).

Výstroj

Jednotlivé výstroje hráčů se skládají z mnoha částí, předcházejícím zranění. Některé komponenty výstroje jsou povinné a některé doplňkové, jejichž použití záleží jen na samotném hráči.

Mezi povinné patří zejména Helma (Helmet), která se skládá z plastového skeletu (vývoj materiálu uskutečnila původně NASA), vnitřních pěnových, či vzduchových polštářů s ventilky pro dofukování, kovové mřížky různých druhů - dle postavení na hřišti a chrániče brady. Povinný je i chránič zubů. Chránič ramen (Shoulder Pad) je spolu s helmou tím nejvýznačnějším chráničem, podle kterého rozeznáte hráče Amerického Fotbalu, třeba od hráče rugby. Tento geniální "korzet" chrání zejména ramena, hrudník, vrchní část trupu a část žeber hráče. Vyroben je opět z kvalitního plastu s měkkým vnitřním polstrováním a pružnými upevňovacími pásy.

FrontieRamena mají mnoho specifik, podobně jako mřížka helmy, podle postavení a úkolů hráče v poli. Chránič ramen se dá pak kombinovat s doplňkovými chrániči krku, beder, boků a podobně. K chrániči ramen lze připnout chránič boků a zad. Povinné jsou také chrániče kostrče, boků, stehen a kolen (většinou jsou součástí kalhot). Končetiny si hráči obvykle navíc chrání neoprénovými, či textilními chrániči paží, loktů, předloktí a kolen. Povinná je samozřejmě i fotbalová obuv, není však určena pouze obuv speciálně vyrobená pro Americký Fotbal.(kopačky se dají použít i z jiných sportů).

Pravidla kladou velký důraz na materiál (pouze umělá hmota) a velikost špuntů kopaček. Zpravidla nejlepším řešením je ale originální Fotbalová obuv - kotníková, "polokotníková" i nízká, se speciální stavbou podrážky a umístěním špuntů. Po prvních kontaktech s protihráčem, či prudce hozeným míčem, se většinou hráč rozhodne pro použití fotbalových rukavic. Široká nabídka výrobců rukavic na Americký Fotbal se neomezuje na jeden druh provedení či barvy. Rukavice jsou vybírány hráči opět podle postavení a plnění úloh na hřišti, vyztužené a vypolstrované pro časté střety, měkké bez polstrování pro příjem míče, kombinované bez potahu konce prstů pak pro univerzálnější postavení.

Materiály dresů pro Americký Fotbal jsou specifické a stejně tak specifická je jeho stavba (sešití). Materiály na vrchní část (Nylon) jsou šity ve dvou až třech vrstvách, lemování konců paží, krku a spodní lem jsou dvojité (Lustre nylon, polyester) a přední a zadní část dresu v jedné až dvou vrstvách (Stretch nylon mesh, Micro mesh apod.) s dvojitou výztuhou boků (Spandex nylon). Zadat výrobu takového dresu si v Evropě můžete odpustit. Kvalitní dres s delší životností, nežli dva roky ( cca. 15 zápasů ) musí být originální. Pro trénink však postačí i dres hokejový, který je cenově dostupný i v ČR. Kalhoty pro Americký Fotbal jsou elastické kalhoty pod kolena s vestavěnými kapsami pro chrániče a páskem jsou též polyesterové a nylonové.