Historie klubu

Stallions Pardubice logoVznik a historie Pardubice Stallions


Pardubice Stallions, jakožto klub amerického fotbalu, oficiálně vznikl v roce 2003. Snahy o založení týmu, který by hrál českou ligu, byly však už od roku 2000. Parta kluků ze základní školy (Šimon Hradní, Jan Kakos a Pavel Řežábek) usilovala o takový tým. Tehdy se jejich malý klub, který trénoval bez výstroje v parku, jmenoval Pardubice Pirates. Naštěstí se jim dostalo podpory jak od českých týmů, tak ze zahraničí.
Trenér týmu Prague Lions Martin Kocián nabídl pár rad a trenéři dalšího pražského týmu Prague Panthers Nikita Maximov a Vlasta Tománek pomohli s prvním náborem a pozvali hráče tehdy ještě Pardubice Pirates na tréninkový camp Panterů. Díky této zkušenosti se již v roce 2002 první dva hráči Stallions dostali na trávník v rámci České juniorské ligy amerického fotbalu, byli to Honza Vaňatka a Pavel Řežábek. Na konci roku 2002 navázal tým spolupráci s misionářskou organizací COI, která dodala výstroje a s bývalým hráčem Prague Panthers Jaroslavem Bojarským, který se stal jedním ze zakladatelů týmu.
Rok 2004 pro pardubický tým znamenal první účast mezi seniory a v něm jako nováček nepřekvapil ani nezklamal. Tým složený z hráčů Pardubice Stallions a Liberec Highlanders skončil předposlední. Junioři v roce 2004 nedostali šanci hrát kvůli nedostatku financí. Nicméně v tomto roce se konalo Juniorské mistrovství Evropy v Moskvě. Na výběrový kemp do Prahy přijelo také několik hráčů pardubické juniorky. Do konečné sestavy se však dostali pouze 3 pardubičtí hráči (Jan Kakos, Pavel Řežabek a Jan Řežábek) avšak z těchto hráčů v reprezentaci vydržel jen Jan Kakos, který se zúčastnil zápasu o postup na Mistrovství Evropy juniorů. a následně zápasů na Mistrovství Evropy juniorů v Moskvě.
ČLAF v roce 2005 prošla drobnými změnami a byla rozdělena na dvě divize (A a B), Stallions kvůli předchozím výsledkům hráli divizi B. Ve druhém roce svého působení mezi seniory skočili předposlední v divizi B, když porazili nováčka z Liberce, týmů plného bývalých spoluhráčů.
Juniorská liga 2005 skončila zklamáním, tým plný talentovaných hráčů prohrál nešťastně v přímém souboji o playoff s Brnem Alligators.
Pardubice Stallions se snaží o maximální účast v ligové soutěži, což klub dokazuje dalšími starty až do roku 2008. V roce 2009 se tým z důvodu nedostatku hráčů a financí nezůčastnil ligové sezóny. Pracoval na fyzickém a herním projevu a zúčastnil se několika sedmičkových turnajů, ve kterých měl celkem pozitivní výsledky.
V současnosti se klub připravuje na sezónu 2010…